Lekarz weterynarii

Większa liczba ludzi nie wyobraża sobie życia bez zwierząt. Domowi pupile są dla nich członkami rodziny, dlatego równie ważne jest zdrowie i bezpieczeństwo czworonożnych przyjaciół. Zapewne każdy właściciel psa, kota, czy świnki morskiej korzysta z usług lekarza weterynarii dbającego o zdrowie ich ulubieńców i staje się częstym bywalcem w lecznicy weterynaryjnej. Tylko, że mało, kto zastanawia się, jak długą drogę musi przejść lekarz, by mógł swobodnie wykonywać wyuczony zawód.

Lekarze weterynarii mogą złożyć wniosek o specjalizację z jednej z 17 dziedzin, do których należą m. in. choroby psów.

Lekarze weterynarii mogą złożyć wniosek o specjalizację z jednej z 17 dziedzin, do których należą m. in. choroby psów.

Lekarz weterynarii, zanim zacznie pracę w przychodni weterynaryjnej, lub znanej klinice wyspecjalizowany w jednej z dziedzin nauk lekarskich zmuszony jest do studiów na kierunku wydziału medycyny weterynaryjnej. Okres nauki trwa 5, 5 roku, nieco krócej niż studia medyczne, czy stomatologiczne. Studia na wydziale Medycyny weterynaryjnej trwają 11 semestrów, jednak charakter nauczania jest ogólny. Obejmuje przedmioty takie jak:

 • chemia,
 • biologia,
 • genetyka,
 • anatomia,
 • chów,
 • żywienie i hodowla zwierząt,
 • farmakologia,
 • chirurgia i ochrona środowiska.

 

Studia i tytuł lekarza nie upoważniają jeszcze do wykonywania zawodu, aby uzyskać zgodę od Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej konieczne jest złożenie wniosku po wstępnym okazaniu dyplomu, zdolności prawnej, moralności etycznej i dobrego stanu zdrowia, który umożliwia pracę lekarza. Prawo do wykonywania zawodu uzyskuje od Okręgowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej po zdobyciu dyplomu.

Do podstawowych zajęć lekarza weterynarii należy badanie, leczenie zwierząt, diagnoza i zwalczanie chorób, oraz skuteczne zapobieganie chorobom. Lekarz uprawniony jest do udzielania porad, konsultacji, pielęgnacji, wydawania orzeczeń i recept, wykonywania badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Jeżeli zwierzę jest nieuleczalnie chore upoważniony jest do skrócenia cierpień przez uśpienie w lecznicy weterynaryjnej.

Ponad to posiada prawo do obrotu detalicznego lekami weterynaryjnymi, paszami i karmą, oraz kontroli środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego.

Ambitni lekarze weterynarii mogą złożyć wniosek o specjalizację z jednej z 17 dziedzin, do których należą m.in.

 • choroby koni, lub psów i kotów,
 • radiologia,
 • chirurgia weterynaryjna,
 • rozród zwierząt,
 • higiena zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego.

Szanse na dostanie się na specjalizację wzrastają z liczbą wcześniej przebytych szkoleń i długością stażu. Minimalny staż wynosi dwa lata pracy w zawodzie. Szkolenia prowadzone przez Państwowy Instytut Weterynaryjny kończą się egzaminem zawodowym, po którym zaliczeniu lekarz uzyskuje tytuł specjalisty z danej dziedziny. Lekarz weterynarii może podjąć pracę w weterynaryjnym laboratorium diagnostyki, ale również przychodnia, klinika, czy lecznica dla zwierząt może stać się satysfakcjonującym miejscem pracy. Coraz większa liczba lekarzy decyduje się na małe, prywatne gabinety, w których leczone są małe zwierzęta domowe, takie jak psy, koty, gryzonie i ptaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *